رفتن به نوشته‌ها

خلاصه رمان خارجی کوری اثر ژوزه ساراماگو – F005

خلاصه رمان خارجی کوری اثر ژوزه ساراماگو

خلاصه-رمان-خارجی-کوری-اثر-ژوزه-ساراماگو

خلاصه رمان خارجی کوری اثر ژوزه ساراماگو
فرمت : WORD
تعداد صفحه : ۴ صفحه

ژوزه ساراماگو در ۱۶ نوامبر ۱۹۲۲ و در دهکده‌ای کوچک در شمال لیسبون در خانواده‌ای کشاورز به دنیا آمد. در سال ۱۹۹۸ میلادی رمان وی با عنوان کوری برنده جایزه نوبل شده است.

« کوری» یک رمان خاص است، یک اثر تمثیلی ، بیرون از حصار زمان و مکان، یک رمان معترضانه اجتماعی، سیاسی که آشفتگی واجتماع و انسانهای سر در گم را در دایره افکار خویش و مناسبات اجتماعی تصویر می‌کند.

ساراماگو تأکید بر این حقیقت دارد که اعمال انسانی در « موقعیت» معنا می‌شود و ملاک مطلقی برای قضاوت وجود ندارد، زیرا موقعیت انسان ثابت نیست و در تحول دائمی است. در یک کلام ساده، دغدغه عمده ذهن ساراماگو در این رمان فلسفی مسئله سرگشتگی انسان معاصر یا « انسان در موقعیت» است که از خلال ابعاد و لایه های مختلف و واکنشهای انان بررسی می شود.

کوری مورد نظر ساراماگو کوری معنوی است . سازماندهی و قانونمندی و رفتار عاقلانه خود به نوعی آغاز بینایی است . ساراماگو کلام پیچیده و چند پهلویش را در دهان تک تک شخصیت های کتاب و مخصوصا در پایان در دهان زن دکتر گذاشته است.

ساراماگو در « کوری » تعهد و باور عمیق خود را به عدالت اجتماعی ، احترام به خرد و عقل سلیم همراه با تزکیه روح و جسم که تنها راه ضمانت پایدار ماندن هر جامعه ای است درقالب یک رمان هنرمندانه و شگفت انگیز به ما ارمغان می دهد. 
 

دانلود فایل